ابزارآلات و تجهیزات تنظیم موتور

جداکننده

ابزارآلات و تجهیزات تنظیم موتور به تعمیرکار کمک می کند که بتواند بازدهی موتور را افزایش داده و مصرف سوخت خودرو را کاهش دهد.تنظیم موتور خودروها به دو دسته ی تنظیم موتور خودروهای کاربراتوری (بصورت سنتی و بدون تجهیزات خاصی) و انژکتوری (با دستگاه ها و تجهیزات خاص) تقسیم می شود. تنظیم کننده های خودرو های انژکتوری اکثراً الکترونیکی هستند و دلیل آن این است که در این خودروها ، از تعداد زیادی سنسور برای تنظیم کار کردن خودرو استفاده شده است. دستگاه دیاگ از جمله دستگاه‌هایی است که برای عیب یابی خودروهای انژکتوری استفاده می شود. دیاگ و شستشوی انژکتور، تعویض سنسور های خودرو از جمله کارهایی است که یک تنظیم موتور کار باید انجام دهد. با ما همراه باشید تا با هر یک از تجهیزات تنظیم موتور آشنا شده و مشخصات و قیمت هر کدام مورد بررسی قرار گیرد.

ابزارآلات و تجهیزات تنظیم موتور

1.دستگاه دیاگ

تقریباً خودروهای امروزی تماما سیستم انژکتوری هستند که مجهز به ایسیو بوده و کار آن ثبت عملکرد دستگاه های مکانیکی و الکترونیکی خودرو است. به وسیله دستگاه دیاگ، می توان اطلاعات ذخیره شده در کامپیوتر خودرو یعنی ایسیو را استخراج نمود و عیب های موجود در خود را شناسایی و رفع کرد.همچنین می توان میزان مصرف سوخت، نمایش مسافت پیموده شده و تنظیم درجه پاشش سوپاپ، را با دستگاه انجام داد.هر خودرویی را نمی‌توان با با هر دستگاه دیاگ عیب یابی نمود و  هر کارخانه خودروسازی، دیاگ مخصوص خود را دارا می باشد. معمولاً دستگاه عیب یاب دیاگ از چهار قسمت تشکیل شده است. اولین و مهمترین بخش دیاگ، کامپیوتر دستگاه است که وظیفه پردازش اطلاعات را برعهده دارد. کابل های رابط دومین بخش دیاگ است که وظیفه اتصال ECU به دستگاه دیاگ را دارد تا اطلاعات منتقل شود.مترجم بین دیاگ و ایسیو را سخت افزار دیاگ نامیم که سومین بخش دستگاه است و آخرین قسمت دستگاه ، نرم افزار داخل دستگاه است که حکم رابط کاربری را دارد و به وسیله آن می توان اطلاعات را خواند.البته هر دستگاه نرم افزار مخصوص به خود را دارد.نحوه کار با دستگاه دیاگ به این صورت است که ابتدا باید سوییچ خودرو باز باشد و سپس به وسیله کابل های رابط دستگاه را به ایسیو متصل نموده و نوع خودرو را مشخص می نماییم.باید اندکی صبر کرد تا عملیات عیب یابی به پایان برسد و پس از آن ، دستگاه یک سری کدهایی را نشان می دهد که ترجمه و تفسیر این کدها به عهده تعمیرکار است.برای مشاهده لیست قیمت و خرید دستگاه دیاگ کلیک بفرمایید.

دیاگ تجهیزات تنظیم موتور است

2. دستگاه انژکتور شور

انژکتور قطعه ای است در خودرو که سوخت را با قدرت و شدت به سیلندر خودرو و متناسب با نیاز موتور می فرستد و و عملکرد درست آن، کارایی خوب خودرو را در پی دارد.انژکتورشور یا سوزن شور دستگاهی است که برای تست، شستشو و سرویس انژکتور خودرو از آن استفاده می شود. قطعات مختلف خودرو در گذر زمان دچار مشکلات می شوند که باید در مدت های معلوم م سرویس و بازرسی شوند. انژکتور نیست از این قاعده مستثنی سازمان سنجش نبوده و هر از چند گاهی نیاز به سرویس دارد. سوخت های خودرو، ذرات ناخالصی دارند که در گذر زمان به دیواره های سوخت رسان ها مثل انژکتور رسوب کرده و باعث می‌شوند سوخت به مقدار مورد نیاز  پاشش نکند. در این صورت با استفاده از دستگاه انژکتور شور، انژکتور خودرو مورد تست قرار میگیرد و در صورت وجود رسوب، رسوب زدایی توسط دستگاه صورت میگیرد. یکی از مهم ترین تجهیزات دستگاه انژکتورشور ، وان اولتراسونیک است که پس از تست سوزن انژکتور، برای از بین بردن رسوب داخل انژکتور از آن استفاده می شود. زمانی که موتور خودرو دچار لرزش و کاهش قدرت می‌شود و یا مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا میکند، احتمال اینکه انژکتورها دچار مشکل شده‌اند بسیار است. دستگاههای انژکتور شور در مدل های متفاوتی وجود دارند، یک مدل از آنها به این صورت است که بدون نیاز به باز کردن انژکتور ها، امکان شستشو وجود دارد.عملکرد بهتر و بهینه موتور خودرو و افزایش قدرت موتور،کاهش مصرف سوخت از مزایای استفاده از انژکنور شوی می باشد.برای مشاهده لیست قیمت و خرید دستگاه انژکتورشور کلیک بفرمایید.

انژکتور شور تجهیزات تنظیم موتور است

2. دستگاه تستر ایسیو

با گسترش خودرو های انژکتوری،توجه به ایسیو شدت گرفته ، چرا که همانند قطعات دیگر خودرو،به مرور زمان دچار اشکالات و اختلالاتی می شود که ناشی از عدم سرویس خودرو در مدت معین و.. است.سنسور ها و عملگرها معمولا ECU را دچار مشکلاتی میکنند که باید در سریعترین حالت ممکن تعمیر شوند.جهت اینکه تشخیص دهیم آیا ایسیو خودرو دچار مشکل است یا خیر،چاره ای وجود ندارد جز آنکه از تجهیزات مخصوص اینکار یعنی تستر ایسیو استفاده کرد که در اکثر تعمیرگاه ها و مکانیکی ها یافت می شود.برای استفاده از این دستگاه،می بایست ایسیو از خودرو جدا کرده و از طریق تستر که شبیه ساز خودرو است ، مورد ارزیابی قرار گیرد تا از صحت سلامت ایسیو اطمینان حاصل کرد.این دستگاه برای تست کردن پارامتر های مختلف ایسیو و اعتبار سنجی مقادیر مختلف آن کاربرد دارد و شخص استفاده کننده از تستر ایسیو باید نحوه کار با دستگاه را بلد باشد و دوره تعمیرات ایسیو را طی کرده باشد.توانایی لاجیک آنالیزور،توانایی خواندن کد سوییچ از ایسیو،توانایی نمایش تغییرات سنسورها بر روی صفحه دستگاه،توانایی تست آی سی سنسور اکسیژن از قابلیت های ویژه این دستگاه می باشد.تست هایی که به وسیله تستر ایسیو می شود انجام داد عبارتند از :توانایی نمایش عملکرد چراغ چک ، فن ها،انژکتورها – تشخیص مشکلات سخت افزاری ایسیو – نمایش میزان جریان مصرفی ایسیو -تست سنسور دور موتور و توانایی تغییر سرعت خودرو . جهت خرید دستگاه تستر ایسیو کلیک کنید.

تستر ایسیو تجهیزات تنظیم موتور
فروشگاه اینترنتی کارماشین